רעלן הבוטולינום (בוטולינום טוקסין) - הסבר כללי  על הטיפול

  בוטולינום טוקסין A הוא רעלן המופק מחיידק שנקרא Clostridium botulinum.

  בוטוקס (Botox), דיספורט (Dysport) וקסיאומין (Xeomin) הם שמות מסחריים של תרופות המכילות את החומר הפעיל בוטולינום, המיוצרות בידי 3 חברות שונות. עם שינויים מאוד קטנים. 

  לתרופה מכוון של שימושים ברפואה. 

  • במינונים זעירים הוא יכול להחליש את פעילות השרירים הסובלים מפעילות יתר. לכן יכול לשמש fטיפול בעוויתות שרירים במקרה של שיתוק בגפיים לאחר שבץ.
  • הזרקה למיתרי הקול במקרה של הפרעות קול ובליעה.
  • תסמונת השלפוחית הרגיזה.
  • בתחום האסתטיקה משמש לטיפול בקמטי הבעה קיימים (למשל, קמטי "מחשבה" במצח, קמטים בצידי העיניים ובין הגבות, ובצוואר) בכך שגורם להרפיית השרירים באזור המטופל.
  • בבעית הזעת יתר. מדובר בטיפול שגרתי, קל ומהיר.

  רבים רואים בבוטוקס תרופת פלא, ובמובנים מסוימים המונח הפך לתופעה חברתית ותרבותית, תוך התעלמות מכך שמדובר ברעלן ובתרופה. חשוב שהטיפול יבוצע על-ידי מומחה שרכש מיומנות ויודע כיצד להתאים את טכניקת הטיפול למטופל הספציפי. השם "רעלן "למעשה הוא לא כל כך נכון .החומר יכול להיות רעיל אם משתמשים בו בכמות גדולה. כמובן שהכמות לצורך טיפולים אסתטיים היא מזערית ביותר ולא יכולה לגרום לנזק ולשם המחשה, בבקבוקון אחד יש 300 מנות. 

  מה התוצאות המצופות

  העלמת קמטים וקמטוטים בפנים ובצוואר, הפחתת הפרשת זיעה באזור המטופל. תוצאות הזרקה של בוטולינום טוקסין מחזיקות לרוב במשך 5-3 חודשים לאחר הטיפול, כאשר שינוי משמעותי נראה כבר ימים אחדים עם תום הטיפול. טיפול קבוע בעזרת בוטולינום טוקסין פעמיים בשנה מפחית משמעותית את מספר קמטים באזור ההזרקה ומונע היווצרות קמטים חדשים. ככל שהטיפול נעשה בידיים מיומנות, החומר המוזרק אינו נודד לאזורים אחרים, אלא מוגבל לאזור ההזרקה בלבד.

  למי מיועד הטיפול

  הטיפול מיועד לאלו המעוניינים לשנות או לשפר את המראה שלהם ולשפר את איכות חייהם:

  1. במצח - טיפול להחלקת קמטי הבעה רוחביים. טכניקה נכונה של הזרקת בוטוקס במצח מאפשרת להרים את הגבות בצורה נכונה ואסתטית ולאפשר פתיחה טובה יותר של העיניים.
  2. בין הגבות (קמטי זעף) - טיפול בקמטי זעף (מעל האף). האזור נחשב לרגיש במיוחד, מה שדורש מיומנות וטכניקה גבוהה של הזרקה.
  3. בצידי העיניים (קמטי חיוך) - הטיפול מאפשר החלקה והעלמה של הקמטים במצב מנוחה ובחיוך. 
  4. עפעפיים תחתונות – טיפול להחלקת קימטוטים קטנים הנובעים מרפיון העור. זהו אזור רגיש מאוד לכן ההזרקה בו עלולה להוביל לנפיחות מתחת לעיניים.  חשוב שהטיפול יתבצע בידי רופא מומחה ומנוסה. ישנה חשיבות רבה לטכניקת ההזרקה, כמות החומר המוזרק ודיוק הפעולה.
  5. לצידי הפה – מיועד למקרים בהם זוויות הפה מוטה כלפי מטה המעניקות מראה עצוב. ההזרקה מסייעת להרמת זווית הפה, שיפור בכמות קמטוטים מסביב לשפתיים. 
  6. בצוואר - טיפול בקמטים אורכיים בצוואר (מיטרי צוואר) הנוצרים בשל התכווצות שריר הפלטיסמה. 
  7. לטיפול במיגרנה - טיפול מקובל כאשר שום תרופה אחרת לא יכולה לעזור בהתקפי מיגרנה. מחקרים שנעשו הוכיחו כי בוטוקס בהזרקה בנקודות מסוימות באזור המצח וקו השיער עלול לעזור.
  8. לטיפול בהזעת יתר - עוד טיפול שכיח מקובל. בדרך כלל מזריקים את הבוטוקס באזור בית השחי ובאזור הידיים. יעיל למשל חצי שנה. טיפול פשוט וקצר עם תוצאה מבטיחה ומוכחת.

  איך הטיפול עובד

  בוטולינום טוקסין היא תרופה הניתנת בהזרקה בלבד.

  הטיפול מתבצע על ידי רופא מומחה ומיומן.

  למרות שמדובר בהליך פשוט הרי שהוא מחייב ידע רב באנטומיה של שרירי הפנים, צוואר ונסיון הזרקה.

  ישנן טכניקות שונות המתאימות לכל מטופל בהתאם למאפיינים אישיים.

  הדילול שעובר החומר קובע את מידת ההצלחה של הטיפול, מכיוון שהרופא מקבל את התרופה בצורת אבקה, עליו למהול אותה בתמיסה פיזיולוגית (סליין).

   

  בתום ההשפעה של החומר הרצפטורים שוב חופשיים כך שהשריר חוזר לתפקודו הרגיל ומתכווץ.

  בנוסף, את נקודות ההזרקה יש לבחור בדיוק מירבי על-פי המבנה האנטומי של  אותו המטופל.

  אופן פעולת החומר

  בוטולינום טוקסין גורם להרפיית השרירים באזור המטופל ובכך להעלמת קמטים.

  רעלן הבוטולינום פועל על ידי קישור לרצפטורים פרה-סינפטיים,בקצה של העצב ומעכב את שחרור הנוירוטרנסמיטר אצטיל-כולין, גורם לחסימה של הקשר בין העצב לשריר (כך השריר לא מקבל את הפקודה להתכווץ).

  מנגנון פעולה זה מביאה להרפיית השריר המכווץ כך שגם השריר וגם העצב נשארים שלמים ובריאים, השריר מתכווץ פחות ולא נוצר קמט או שנמנעת הפרשת זיעה, 

  התוצאה מגיעה לשיאה תוך כשבוע ימים מההזרקה. 

  השפעת החומר היא זמנית בלבד ויש לחזור על הטיפול בין ארבעה עד שישה חודשים, אז השפעת ההזרקה מתפוגגת והשריר חוזר לפעילות התקנינה שלו.

  האם יש תופעות לוואי

  קלות וזמניות בלבד כגון נפיחות מקומית ואדמומיות קלה.

  לעתים מתפתח שטף דם שנעלם לאחר ימים אחדים.

  סיבוכים נדירים הם צניחת עפעף החולפת תוך מספר שבועות. 

  מתוך סיווג: אסתטיקה / רעלנים
  סימולטור הטיפולים הכי מתקדם בישראל, כי טיפול מעולה מתחיל בהתאמה מושלמת. נסו אותו עכשיו

  אני
  בטווח הגילאים

  הטיפול מתאים עבור :

  לא נמצאו סיפטומים מתאימים.

  אל תבזבזו זמן על טלפונים, תשאירו לנו את שם, מספר טלפון ומתי נוח לכם שנתקשר עם כל הפרטים הרלוונטיים (זה בסדר להשאיר רק דוא"ל)

  רוצים להשאיר דוא"ל במקום?